flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

543117
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
47
90
2781
538102
7718
15691
543117

Twoje IP: 18.205.114.205
2024-03-19 06:21

Gmina Dzikowiec leży w centralnej części powiatu kolbuszowskiego. Zajmuje 122 km² i liczy 6 492 mieszkańców. W jej skład wchodzi 8 sołectw: Dzikowiec, Nowy Dzikowiec, Mechowiec, Lipnica, Płazówka, Kopcie, Wilcza Wola , Spie. Ma charakter rolniczy. Lasy stanowią 39 procent powierzchni gminy. Zwarte kompleksy leśne znajdują się w północnej części gminy, którą obejmuje Sokołowsko–Wilczowolski Obszar Chronionego Krajobrazu. Z uwagi na dużą powierzchnię lasów występuje tu zwierzyna łowna : dziki, zające , lisy, jelenie, sarny. Gmina ma duże walory turystyczne: nieskażone środowisko naturalne, bogate w runo lasy i atrakcja szczególna: sztuczny zalew Maziarnia w Wilczej Woli o powierzchni 160 ha (część zalewu znajduje się w granicach gminy Raniżów). Dogodne warunki do uprawiania swojego hobby znajdą tu amatorzy wędkarstwa, żeglarstwa, oraz windsurfingu, zimą zaś bojerów. Wszystkie wsie gminy mają wodociągi, część z nich jest skanalizowana i zgazyfikowana. Gmina posiada oczyszczalnię ścieków, dość dobrze utrzymana jest sieć dróg lokalnych. Funkcjonują tu trzy placówki pocztowo-telekomunikacyjne zlokalizowane w Dzikowcu, Lipnicy i Wilczej Woli.

W miejscowościach Dzikowiec, Lipnica i Wilcza Wola prowadzone są ośrodki zdrowia. Powołane Samorządowe Centrum Kultury jak również Biblioteki dbają o rozwój kultury. Przy Samorządowym Centrum Kultury działa Klub Seniora, Zespół Pieśni i Tańca ,,Dzikowianie”, Kapela Ludowa. Tutaj też skupia się działalność Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy. Tradycją stało się gminne święto ,,Jagodowe Specjały” obchodzone rokrocznie w pierwszą niedzielę lipca, śmiało więc Dzikowiec można nazwać ,,Jagodową stolicą powiatu kolbuszowskiego”. Na terenie gminy rozwija się działalność społeczna, stąd liczne stowarzyszenia: Towarzystwo Przyjaciół Dzikowca, Towarzystwo Stanisławowskie i rejestrowane obecnie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Dzikowiec ,,Przystań”. Gmina uczestniczy w różnych programach i tak: z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na przebudowę i rozbudowę stadionu sportowego wraz z zapleczem w Dzikowcu, na rozbudowę i przebudowę budynku biblioteki w Mechowcu . Dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki pozwoliło na budowę kompleksu boisk sportowych „moje boisko” – orlik 2012 do piłki nożnej ze sztuczną trawą o wymiarach 30 m x 60 m oraz boiska do piłko ręcznej , tenisa i koszykówki o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 50 m x 30 m. Wszystkie te dofinansowania pozwolą na realizację zamierzonych celów. Na terenie gminy prowadzi działalność około 135 podmiotów gospodarczych, wśród których dominują sklepy spożywcze i spożywczo – przemysłowe, handel drewnem oraz usługi transportowe. W Wilczej Woli działa gospodarstwo agroturystyczne "Agrofurtek". W miejscowości Dzikowiec zachowany został obyczaj stawiania straży grobowych przy symbolicznym grobie Chrystusa. Wartę tą pełnią mężczyźni przyodziani w tradycyjne stroje ludowe będące kontynuacją lasowiackiego stroju ludowego tzw. „TURKI”. Począwszy od 1993 corocznie spotykają się na „Paradach Straży Grobowych”.

Najstarsze wsie gminy to Dzikowiec i Lipnica (XVI w.). W przeszłości ludność lasowiacka, zamieszkująca leśne osady, trudniła się bartnictwem, produkcja węgla drzewnego, mazi i dziegciu, garncarstwem, wytopem żelaza z rud darniowych. Stopniowe karczowanie puszczy pozwoliło na rozwój rolnictwa. Obecnie, poza zajęciami rolniczymi, mieszkańcy gminy trudnią się drobną wytwórczością, handlem, rzemiosłem.

LASOWIACKA KUCHNIA