flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

584903
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
881
910
6722
574138
22120
27384
584903

Twoje IP: 18.191.236.174
2024-04-26 18:40
Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie Nasz Zabytek. Nabór trwa od 3 października do 1 listopada 2022r.
 
Nasz Zabytek to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej. Konkurs podzielony jest na dwa etapy:
 
I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie
Ważne – w konkursie można zgłaszać tylko zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. W konkursie będą oceniane zabytki, które są własnością publiczną, czyli należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa (kościoły i inne świątynie, które należą do parafii lub wspólnot wyznaniowych nie spełniają kryterium własności publicznej).
 
II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego
Nasz Zabytek to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć wszystkie województwa każdego roku. Tym samym konkurs Nasz Zabytek odwiedzi ostatnie 3 z 16 województw i zamknie pierwszą ogólnopolską rundą konkursu, by w 2023 r. ponownie powrócić do każdego z regionów.
 
Udział w konkursie – krok po kroku
 
W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?
 
I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie (nabór od 3 października do 1 listopada 2022)
 
1) Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
2) Sprawdź czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej.
3) Zrób zdjęcie zabytku.
 
Ważne! Im więcej zgłoszeń na zabytek tym większe szanse na jego zwycięstwo. Zachęć do udziału w konkursie swoich sąsiadów, znajomych i bliskich!
 
Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl
Jeśli nie masz dostępu do internetu lub wypełnienie formularza sprawia Ci trudność, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.
 
II Konkurs – wybór zgłoszonych przez lokalną społeczność pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku. Nabór zgłoszeń rozpocznie się na początku stycznia 2023 r. i będzie trwał przez 3 tygodnie.
 
Od pilotażu do 6. Edycji, czyli krótka historia Konkursu Nasz Zabytek
 
Konkurs Nasz Zabytek rozpoczął się pilotażem w 2 województwach w czerwcu 2021 roku. Jako pierwsze Fundacja odwiedziła Podlasie i Dolny Śląsk – dwa krańce Polski, regiony różniące się historią, tradycją, architekturą, ale bardzo ciekawych i przede wszystkim bogatych w różnorodne zabytki.
Pilotaż przyniósł wiele wspaniałych zgłoszeń i dwa pierwsze zwycięskie zabytki: Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie) oraz Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie). Jesienią 2021 roku konkurs Nasz Zabytek ruszył w Łódzkiem i Kujawsko-Pomorskiem, w lutym 2022 roku trwał nabór zabytków w województwach: świętokrzyskim, lubuskim i warmińsko- mazurskim, a w kwietniu w kolejnych 3 województwach: pomorskim, opolskim i zachodniopomorskim. W sierpniu zabytki zgłaszali mieszkańcy Małopolski, Wielkopolski i Śląska. Za nami więc 5 edycji konkursu Nasz Zabytek w 13 województwach, gdzie zostało zbudowane konkretne i wymierne zaangażowanie społeczne:
 
  • 13 konkursów na wybór zabytku
  • Prawie 5500 zgłoszeń zabytków od mieszkańców
  • Prawie 500 zgłoszonych zabytków
  • 10 konkursów na wybór funkcji społecznej zwycięskich zabytków
  • prawie 700 zgłoszeń na pomysł funkcji społecznej zwycięskich zabytków
  • 10 zwycięskich zabytków.
 
Zwycięskie zabytki to do tej pory:
  • Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
  • Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
  • Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
  • Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
  • Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
  • „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
  • Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
  • Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
  • Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
  • Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).
 
Teraz Fundacja z niecierpliwością czeka na zabytki z Mazowsza, Podkarpacia i Lubelszczyzny. 

Szczegołowe informacje:
Róża Zabojszcz - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  / tel. +48 532 390 627
 
 
 
 

LASOWIACKA KUCHNIA