flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

025345
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
233
314
547
22375
9421
13560
25345

Twoje IP: 40.77.167.116
2019-06-24 16:12
1_sercePodczas drugich warsztatów rękodzieła artystycznego, które odbyły się w dniu 5 kwietnia 2014r. młodzi twórcy uczyli się jak wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Prowadząca Pani Danuta Olszowy - prowadząca zajęcia zaprezentowała uczestnikom elementy, które są niezbędne do zrobienia palmy. Dzieci dowiedziały się, że prace przy niej trwają przez cały rok. Trzeba zasuszyć trawy, zerwać zieloną trzcinę. W palmie nie może zabraknąć bazi, jako istotnego elementu dekoracyjnego.

Palma to nie tylko przyozdobione gałązki (np. kwiatami z bibuły czy krepiny), które po poświęceniu wtykamy do wazonów lub za obraz na ścianie. To także szereg ludowych tradycji i obrzędów m.in. po wyjściu z kościoła, kumoszki biły się palmami po bolących miejscach. Uderzano gałązkami po kolanach, krzyżach i głowie. Wszędzie tam, gdzie bolało. Uderzenia palmą porównywano do namaszczenia. Poświęconej palmy nie wolno było wnosić do domu lub mieszkań, należało ją powiesić przy wejściu na specjalnym haku. Miała ona na celu chronić dom przed piorunami i złodziejami. Palmy nie wolno było nosić czubkiem do dołu, tylko zawsze do góry, tak jak rosła. Ułożenie do dołu oznaczało upadek gospodarstwa domowego. Następne zajęcia 12 kwietnia br.

2_serce 3_serce 6_serce 7_serce 5_serce 4_serceLASOWIACKA KUCHNIA