flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

559095
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
1035
4107
9591
540336
23696
15691
559095

Twoje IP: 52.90.40.84
2024-03-28 21:05
dsc_002414 lutego 2011r. w Kolbuszowej Górnej odbyło się spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Kolbuszowa. W spotkaniu wzięli udział także zaproszeni goście: poseł Zbigniew Chmielowiec, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Opaliński, burmistrz Kolbuszowej Jan Zuba i jego zastępca Marek Gil, a także sołtysi Weryni i Kolbuszowej Górnej.

Spotkanie miało na celu zachęcić  wszystkie gospodynie z gminy Kolbuszowa do założenia wspólnego stowarzyszenia. O korzyściach wynikających z rejestracji swej działalności mówiły przedstawicielki Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Werynia, które niedawno się zarejestrowały i już ubiegają się o różne granty.

Pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kolbuszowej podpowiadał jak zarejestrować produkt lokalny w Urzędzie Marszałkowskim. Taki rejestr prowadzi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z marszałkami województw. Na Listę wpisywane są produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowią element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane, oraz są elementem tożsamości społeczności lokalnej. Za tradycyjne metody produkcji uważa się metody wykorzystywane co najmniej od 25 lat.

Na terenie LGD jest sporo unikatowych kulinariów, zaś na wspomnianą listę potraw tradycyjnych wpisane są tylko 3 potrawy: kapusta ziemniaczana, lasowiacka nalewka żurawinowa  oraz ser żółty smażony podkarpacki. Produkt lokalny wytwarzany zgodnie z tradycyjną recepturą, zarejestrowany i promowany podczas różnych wydarzeń promocyjno - kulturalnych, to wielki atut regionu. Przykładem może być oscypek, który jednoznacznie kojarzony jest z Podhalem. Niepowtarzalny smak zakorzeniony w tradycji, w silnym związku z danym obszarem, przyciąga turystów i podkreśla specyfikę danego obszaru. Jest to także źródło dodatkowych dochodów.

Podczas spotkania poinformowaliśmy o możliwości aplikowania przez KGW do „małych projektów", w zbliżającym się naborze wniosków zaplanowanym na I półrocze br.
„Małe projekty" - to inicjatywy, które powinny przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców LGD. O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby fizyczne, gminy, GOK-i, a także stowarzyszenia z terenu  4 naszych Gmin: Dzikowiec, Kolbuszowa, Majdan Królewski, Raniżów. Wsparcie można uzyskać na różnego typu imprezy, szkolenia, warsztaty, które pobudzają lokalną społeczność do większej aktywności, na kultywowanie gwary, rzemiosła, miejscowych tradycji, obrzędów etc. Wysokość pomocy nie może przekroczyć 70% kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 25 000 zł na jeden mały projekt.

LASOWIACKA KUCHNIA