flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

559170
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
59
1051
9666
540336
23771
15691
559170

Twoje IP: 40.77.167.13
2024-03-29 08:36
kolb_grnW dniach 19, 20, 26, 29 kwietnia 2013 odbył się cykl warsztatów kulinarnych dla Kół Gospodyń Wiejskich na temat produktu tradycyjnego i regionalnego. W zajęciach, które odbywały się w Centrum Kultury Wsi w Kolbuszowej Górnej uczestniczyły gospodynie z gmin: Dzikowiec, Kolbuszowa, Majdan Królewski i Raniżów.

Pierwszego dnia zajęć pracownicy Departamentu Rolnictwa i Gospodarki Wodnej Oddziału Wielofunkcyjnego Rozwoju Wsi i Żywności Wysokiej Jakości Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie oraz etnografowie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przedstawili procedurę wpisu na listę produktów tradycyjnych. Później odbywały się zajęcia praktyczne, gdzie gospodynie przygotowały różnorakie potrawy związanie z kulinarnym dziedzictwem Ziemi Kolbuszowskiej m.in.: kapustę ziemniaczaną, zapiekankę z jarmużem, bułkę z dynią, smarowidło z miętą i wiele innych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami na listę produktów tradycyjnych mogą być wpisane potrawy, których to wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod wytwarzania od co najmniej 25 lat. Rejestracji dokonuje się w Urzędzie Marszałkowskim. W województwie podkarpackim takich potraw jest 120, w całej Polsce 1187. Smaczny produkt lokalny wytwarzany zgodnie z prastarą recepturą przyciąga turystów i podkreśla odmienność regionu. Może być również źródłem dodatkowych dochodów.

Dziękujemy wszystkim Paniom, które wzięły udział w warsztatach, a w ten sposób przyczyniły się do krzewienia dziedzictwa kulinarnego Lasowiaków. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta na szkoleniu pomoże wpisać kolejną potrawę na listę produktów tradycyjnych.

Monika Fryzeł
Prezes Stowarzyszenia LGD "Siedlisko"

LASOWIACKA KUCHNIA