flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

jar_1430 sierpnia 2014r. w Jarosławiu w woj. podkarpackim odbył się XIV Wojewódzki Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Uczestniczyło w nim ponad 60 wystawców, którzy do konkursu zgłosili 115 potraw. Odwiedzający mogli spróbować jak smakują sery, miody, produkty zbożowe, wyroby z ryb, różnego rodzaju nalewki, wina. Dania te oferowały restauracje, karczmy, firmy wędliniarskie, piekarnie, a także koła gospodyń.

W kulinarnej rywalizacji brało udział Stowarzyszenie LGD „Siedlisko", które reprezentowane było przez KGW z Komorowa (gm. Majdan Królewski). W kategorii: „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego", podkategoria: „Przetwory owocowe", zgłoszony przez gospodynie z Komorowa rzewieniak (powidło z rabarbaru) zdobył uznanie jury i zajął pierwsze miejsce. Panie z KGW otrzymały nagrodę pieniężną oraz duży termos obiadowy ze stali nierdzewnej. Komorowianki przygotowały kilkanaście tradycyjnych potraw, szczególnym uznaniem wśród odwiedzających nasze stoisko cieszyła się parzybroda - czyli zupa ze słodkiej kapusty z mięsem i ziemniakami.

Organizatorem konkursu była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Jego celem było zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu.

Od 2000 roku wokół nagrodzonych w konkursie wyrobów, takich jak oscypki, sery z Podhala, wędliny z Małopolski, jabłka z okolic Łącka, wiśnie z Doliny Środkowej Wisły czy truskawki z Kaszub - powstały grupy producenckie i inne formy wspierania produktu regionalnego drodze do zarejestrowania w europejskim systemie produktów regionalnych i tradycyjnych.

LASOWIACKA KUCHNIA