flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

025345
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
233
314
547
22375
9421
13560
25345

Twoje IP: 40.77.167.116
2019-06-24 16:12
jar_1430 sierpnia 2014r. w Jarosławiu w woj. podkarpackim odbył się XIV Wojewódzki Finał Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Uczestniczyło w nim ponad 60 wystawców, którzy do konkursu zgłosili 115 potraw. Odwiedzający mogli spróbować jak smakują sery, miody, produkty zbożowe, wyroby z ryb, różnego rodzaju nalewki, wina. Dania te oferowały restauracje, karczmy, firmy wędliniarskie, piekarnie, a także koła gospodyń.

W kulinarnej rywalizacji brało udział Stowarzyszenie LGD „Siedlisko", które reprezentowane było przez KGW z Komorowa (gm. Majdan Królewski). W kategorii: „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego", podkategoria: „Przetwory owocowe", zgłoszony przez gospodynie z Komorowa rzewieniak (powidło z rabarbaru) zdobył uznanie jury i zajął pierwsze miejsce. Panie z KGW otrzymały nagrodę pieniężną oraz duży termos obiadowy ze stali nierdzewnej. Komorowianki przygotowały kilkanaście tradycyjnych potraw, szczególnym uznaniem wśród odwiedzających nasze stoisko cieszyła się parzybroda - czyli zupa ze słodkiej kapusty z mięsem i ziemniakami.

Organizatorem konkursu była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Jego celem było zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu.

Od 2000 roku wokół nagrodzonych w konkursie wyrobów, takich jak oscypki, sery z Podhala, wędliny z Małopolski, jabłka z okolic Łącka, wiśnie z Doliny Środkowej Wisły czy truskawki z Kaszub - powstały grupy producenckie i inne formy wspierania produktu regionalnego drodze do zarejestrowania w europejskim systemie produktów regionalnych i tradycyjnych.

LASOWIACKA KUCHNIA