flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

025392
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
280
314
594
22375
9468
13560
25392

Twoje IP: 54.144.75.212
2019-06-24 16:28
8_zad_pub22 maja 2014 r. w biurze naszego Stowarzyszenia odbyło się kolejne - trzecie już spotkanie w ramach projektu pn. „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez organizację warsztatów kulinarnych". Gościem był Mirosław Górski - pracownik Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, który przedstawił zebranym paniom z KGW zagadnienia związane z procedurą wpisu potraw na Listę Produktów Tradycyjnych.

Zanim wyrób trafi na ww. listę musi uzyskać odpowiednią opinię. Na terenie naszego województwa taką rekomendację wydaje Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Za tradycyjne uważa się metody wytwarzania potraw od co najmniej 25 lat. Produkt ubiegający się o taki wpis powinien ponadto stanowić element tożsamości społeczności lokalnej i należeć do dziedzictwa kulturowego regionu, z którego pochodzi.

Procedurę wpisu regulują przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 2004r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych. Rejestracji dokonuje się w Urzędzie Marszałkowskim. Następnie wniosek przesyłany jest do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Poprzez fakt uzyskania wpisu producenci nie nabywają żadnego prawa ani do ochrony, ani do promocji wpisanych produktów jako własnych. W Polsce zarejestrowanych jest 1247 potraw, najwięcej jest ich właśnie na Podkarpaciu - 158.


LASOWIACKA KUCHNIA