flaga UE leader1 d prow d

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".

Operacja pn. Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność  (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

Gminy członkowskie:

dzikowiec
Gmina
Dzikowiec
więcej

dzikowiec
Gmina
Kolbuszowa
więcej

dzikowiec
Gmina
Majdan Królewski
więcej

dzikowiec
Gmina
Raniżów
więcej

LICZNIK ODWIEDZIN

025392
Dzisiaj
Wczoraj
Ten tydzień
Ostatni tydzień
Ten miesiąc
Ostatni miesiąc
Wszystkie
280
314
594
22375
9468
13560
25392

Twoje IP: 54.144.75.212
2019-06-24 16:28
t_swissW tegoroczne obchody święta miasta pn. „Dni Kolbuszowej" obchodzone w dniach 1-4 maja włączyło się także Stowarzyszenie LGD „Siedlisko". Wspólnie z Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej „Siedlisko" zorganizowało na kolbuszowskim rynku wydarzenie kulturalne pn.: „Już święty - koncert na część uświęcenia osoby Jana Pawła II". Na scenie na cześć Św. Jana Pawła II wystąpiły kapele ludowe Widelanie oraz Raniżowianie. Nowemu Świętemu zaśpiewały także Koła Gospodyń Wiejskich.

Dla KGW przygotowano konkurs w 3 kategoriach:
1) na najładniejszą kapliczkę wykonaną techniką ludową, preferowana była rzeźba w drewnie;
2) śpiewaczy nawiązujący do tradycji majowych śpiewów przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych, potocznie zwanych majówkami;
3) kulinarny na najsmaczniejsze ciasto z kremem, nawiązujące smakiem do kremówki papieskiej.

Koła Gospodyń Wiejskich z obszaru działania LGD „Siedlisko" rywalizowały ze sobą w kolejnych konkursach kulinarnych: „Smaki Kolbuszowszczyzny" i „Tradycyjne Kulinaria w Siedlisku". Konkursy odbywały się w następujących kategoriach: przystawka, zupa, drugie danie, deser, potrawa nowalijkowa, potrawa z sera, potrawa z ziemniaka, ciasto z tradycją. Kapituła konkursowa zwracała uwagę na sposób podania potraw i ich powiązanie z tradycją regionu, smak, estetykę, pracochłonność i różnorodność potraw, ogólny wygląd stoiska. Po ocenie jury miał miejsce poczęstunek dla publiczności, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Zwycięskie koła gospodyń otrzymały pamiątkowe dyplomy i sprzęt AGD. Zgromadzonej publiczności zaprezentowana została książka kulinarna „Smaki Kolbuszowszczyzny" z przepisami, jakie gospodynie przyrządzały podczas zajęć warsztatowych w Kolbuszowej Górnej. O godz. 19.30 na scenie wystąpił Quartet Klezmer Trio.

W uroczystościach uczestniczyli: Zbigniew Chmielowiec - Poseł na Sejm RP, Józef Kardyś - Starosta Powiatu Kolbuszowskiego, Marian Hopek - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu i Członek Zarządu Stowarzyszenia LGD „Siedlisko", Jan Zuba - Burmistrz Kolbuszowej, Marek Gil - Zastępca Burmistrza Kolbuszowej, Janina Wójtowicz - Zastępca Wójta Gminy Majdan Królewski, Krzysztof Klecha - Wójt Gminy Dzikowiec.

W konkursach wzięły udział koła gospodyń z terenu LGD „Siedlisko":
1. Kolbuszowskie Koło Kobiet
2. KGW z Widełki
3. KGW ze Świerczowa
4. KGW z Kupna
5. KGW z Nowej Wsi
6. KGW z Kolbuszowej Górnej
7. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Prymule" z Mechowca (gm. Dzikowiec)
8. KGW z Kopci (gm. Dzikowiec)
9. KGW z Mazurów (gm. Raniżów)
10. KGW „Komorowianki' z Komorowa (gm. Majdan Królewski)
11. KG „Dworzanki" z Huty Komorowskiej (gm. Majdan Królewski)

Nagrody w w/w konkursach zostały sfinansowane ze środków:
1. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach 4 Osi LEADER działanie 431 „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja".
2. Samorządu Województwa Podkarpackiego.
3. Szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej
4. Miejskiego Dom Kultury w Kolbuszowej
5. Stowarzyszenia LGD „Siedlisko".

Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy podziękować Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za zaangażowanie i w organizowane konkury, promujące nasze lokalne dziedzictwo kulinarne oraz wszystkim Państwu za liczny udział w imprezach.


LASOWIACKA KUCHNIA